András Visky

Prof. univ. dr. habil.
András Visky

andras.visky@ubbcluj.ro

András Visky este specializat în dramaturgia hamburgiană, adaptare scenică şi dramaturgii contemporane.

Şi-a obţinut titlul de doctor în domeniul teatrologie la Universitatea de Teatru şi Film din Budapesta, cu o temă despre relaţia spaţiu şi text, posibilităţile adaptării scenice ale romanului Cadiş pentru un copil nenăscut, de Imre Kertész.

Cercetează în domeniile teoriei teatrului (teatrul ca ritual urban),  şi a practicii dramaturgiei de scenă în teatrul contemporan.  Este cunoscut pentru creerea noţiunii de „barrack dramaturgy”. Jozefina Komporaly  ed.: András Visky’s Barrack Dramaturgy. Memories of the Body (Bristol-Chicago, Intellect, 2017)

Printre publicaţiile sale se numără: Mire való a színház  (Budapest, L’Harmattan – KRE, 2020); Megváltozhat-e egy ember. (Cluj, KOMP-PRESS Korunk, 2009); A különbözőség vidékén. (Budapest, Vigilia, 2007); Írni és (nem) rendezni (Cluj, Koinónia, 2002)

Fiind un dramaturg reputat, piesele sale au fost montate în teatrele profesioniste din România, Ungaria, Bulgaria, Franţa, Germania, Marea Britanie, Serbia, SUA (Chicago, New York, Washington DC).  În calitate de dramaturg de scenă a lucrat cu regizori precum László Bocsárdi, Karin Coonrod,  Silviu Purcărete, Gábor Tompa, Mihai Măniuţiu, Robert Woodruff, David Zinder.

Cursuri predate: Dramaturgie, Scriitură creativă în teatru, Scenaristică, Teorii al teatrului in secolul XX.

Arii tematice

Dramaturgia és színházi praxis / Dramaturgie şi practică teatrală:

• A hamburgi dramaturgia szétfejlődése  / Transfigurarea tradiţiei dramaturgiei hamburgiene în teatrul contemopran
  • Az irodalmi dráma utáni dráma esztétikája / Esetica scriiturii teatrale post-literare
  • Kortárs dráma és társadalmi relevancia / Dramaturgia contemporană şi relevanţa social-politică a actului teatral
  • Drámaírók: életmű és színházi recepció / Dramaturgi: opera litarară şi receptare teatrală
  • A Beckett utáni Beckett  / Dramaturgii post-beckettiene

Színházi nyelvek és beszédmódok / Estetici teatrale contemporane:

• Ritualitás és performansz / Ritualitate şi performance
  • Kortárs színház és performatív fordulat / „Performative shift” şi spectacolul de teatru contemporan
  • Rendezői esztétikák a kortárs színházban / Estetici regizorale în teatrul contemporan
Bibliografie

Abramović, Marina: The Artist is Present, MoMA, Mew York, 2010.

Allain, Paul & Harvie, Jen: Theatre and Performance. London & New York, Routledge, 2006.

Artaud, Antonin: A színház és az istenek. Orpheusz Könyvek, Budapest, 1999.

Badiou, Alain – Truong, Nicolas: Éloge du théâtre. Flamarion, Paris, 2013.

Banu, Georges: Les mémoires du théâtre. Actes Sud, Paris, 1987.

Barba, Eugenio: Papírkenu. Bevezetés a színházi antroplógiába. Kijárat Kiadó, Budapest, 2001.

Barba, Eugenio – Savarese, Nicola: A Dictinory of Theatre Anthropology. Routledge, London, 1991.

Bécsy Tamás: Rítus és dráma. Mécs László Lap- és Könyvkiadó, Budapest, 1992.

Derrida, Jacques: A kegyetlenség színháza és a reprezentáció bezáródása. In: Gondolat – Jel, 1994. I-II. 3-17.

Fischer- Lichte, Erika: A dráma története. Jelenkor Kiadó, Pécs, 2001.

Fischer-Lichte, Erika: A performativiitás esztétikája.  Balassi Kiadó, Budapest, 2009.

Grotowski, Jerzy: Színház és rituálé. Kalligram, Pozsony, 1999.

Komporaly, Jozefina ed.: András Visky’s Barrack Dramaturgy. Memories of the Body. Intellect Bristol, UK – Chicago, US, 2017.

Lehmann, Hans-Thies: Posztdramatikus színház. Balassi Kiadó, Budapest, 2009.

Romanska, Magda: The Routledge Companion to Dramaturgy. Routledge, London – New York, 2015.

Schechner, Richard: A performance. Esszék a színházi előadás elméletéről. Múzsák, h.n., 1984.

Turner, Victor: A rituális folyamat. Osiris Kiadó, Budapest, 2002.

Visky András:  A különbözőség vidékén. Vigilia, Budapest, 2007.

Visky András [szerk.]: Színház és rítus. Koinónia Kiadó, Kolozsvár, 1997.

Comentariile sunt închise.