Constantin Parvulescu

Conf. univ. dr. habil.
Constantin PÂRVULESCU

constantin.parvulescu@ubbcluj.ro

Constantin Pârvulescu și-a obținut doctoratul la University of Minnesota în 2006. A activat la universități din Statele Unite, Elveția, Spania, Germania și România și a lucrat în industria de film și cea a spectacolului. Conduce Janovics Center for Screen and Performing Arts Studies și a câștigat granturi de cercetare naționale și internaționale. Este autorul a două monografii și a numeroase articole pe teme de film și televiziune, precum și editorul a mai multor colecții și numere speciale de reviste. Printre acestea se numără monografia Orphans of the East: Postwar Eastern European Cinema and the Revolutionary Subject (Indiana University Press, 2015), colecțiile Global Finance on Screen: From Wall Street to Side Street (Routledge, 2017) și A Companion to the Historical Film (Blackwell-Wiley, 2013), precum și numărul special al Studies in European Cinema: „Recent quality film and the future of the republic of Europe  (2018). O listă completă a publicațiilor sale poate fi accesată aici.

Arii și teme de cercetare doctorală:

• Cinema românesc, european și nord-american contemporan și postbelic
  • Distribuție digitală, marketing și recepție de film și televiziune
  • Film și economie, film și istorie, film și politică
  • Abordări culturale, organizaționale, transnaționale și multimodale ale cinemaului și televiziunii

Bibliografie

• David Bordwell & Kristin Thompson. Film Art; An Introduction. New York: McGraw-Hill.
  • Timothy Corrigan and Patricia White.  The Film Experience; An Introduction, (Bedford/St Martin’s: New York) 2008.

Comentariile sunt închise.